Fark Yaratanlar Programı

2021 yılında 12’inci sezonu ile devam eden Fark Yaratanlar Programı yıl sonu itibarıyla 200 Fark Yaratan’a ulaştı.

200 Fark Yaratan
10 BİN 'e yakın başvuru
290 BİN Sosyal Medya Takipçisi
38 MİLYON Video İzlenme Sayısı

Sabancı Vakfı, 2009 yılından bu yana yürüttüğü Fark Yaratanlar Programı’yla, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak toplumda farkındalık uyandırıyor, ilham vererek aktif vatandaşlığı teşvik ediyor. Bugüne kadar halkın aday gösterdiği 10 bine yakın başvuru arasından Danışma Kurulu’nun seçimi ile 200 “Fark Yaratan” kişi ve kurumun ilham veren hikayesi videoya çekildi ve yayınlandı. Seçilen Fark Yaratanlar, uzman eşliğinde yapılan ihtiyaç analizi sonrasında uzun soluklu bir yolculuğa başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar, Sabancı Vakfı ile bire bir çalışma şansına sahip oluyor. Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde diğer Fark Yaratanlar ile iş birliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen etkinlik ve atölyeler ise yine Fark Yaratanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor. 12 sezonda seçilen 200 Fark Yaratan’ın videoları, Fark Yaratanlar web sitesinin yanı sıra, Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube’da paylaşılıyor.

Erişilebilir Her Şey

Farklı engellere ve ortak hayallere sahip olan Seben Ayşe Dayı, Serim Berke Yarar ve Hale Yıldız tarafından, sosyal hayata katılımdaki zorlukları ortadan kaldırmak için mekanları, etkinlikleri erişilebilir kılmak üzere kuruldu. Erişilebilirliği sadece fiziksel değil, içerik ve iletişim boyutunda da ele alan ekip, durum ve tavsiye raporları hazırlıyor, kurumlara algı ve farkındalık eğitimleri sunuyor.

Gamze Elibol - Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi

Geçirdiği çocuk felci sebebiyle tekerlekli sandalye kullanıcısı olan Gamze Elibol, fiziksel farklılığı sebebiyle Tiyatro Bölümüne kabul edilmeyince, gönüllü olarak sahne sanatları etkinlikleri düzenledi, kendi yazıp yönettiği oyunları Devlet Tiyatroları’nda sergiledi. 2002 yılında Türkiye’de engelli bireylerin özgürce sanatın içinde var olabilmelerine aracı olmak için Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi’ni kurdu.

Halil Bağış - Stellar Lab

Uzay ve astronomiye ilgisini ilkokul 4. sınıfta Satürn’ün fotoğrafını gördükten sonra keşfeden Halil Bağış, İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü kazandıktan sonra gönüllü olarak atölyeler düzenlemeye başladı. Türkiye’nin ilk dijital astronomi kütüphanesini kuran Halil Bağış, Stellar Lab ile basit ve indirilebilir astronomi temelli eğitim içeriklerini ücretsiz olarak sunuyor.

Onaranlar Kulübü

Ufuk Emin Akengin, Doğukan Güngör ve Furkan Bakır tarafından kurulan Onaranlar Kulübü 2015’ten beri onarma, üretme ve paylaşma kavramları etrafında sokaklarda ve üretim alanlarında çalışmalarına devam ediyor. Ufak müdahaleler ile çalışmalarına başlayan ekip, 2020 yılında Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm projesini uyguladı. Yaşadığımız çevreyi güzelleştirme ve iyileştirme hedefi ile yola çıkan sosyal girişim bugüne kadar 1.000’den fazla gönüllü ile farklı şehirlerde 60’tan fazla sokağa müdahale etti.

Suat Arı - Bu Köyde Herkes Sporcu

2016 yılında Denizli’nin Eziler köyüne beden eğitimi öğretmeni olarak atanan Suat Arı, öğrencilerini ve ailelerini spor ile tanıştırdı. Köyde yaşayanlardan oluşan Güney Eziler Spor Kulübü’nü 2020’de kurdu. Bugüne kadar 45’i kız 120 öğrenciyi bocce, dart, softbol, beyzbol, kriket, ragbi gibi 14 branş ile tanıştırarak, lisanslı sporcu olmalarını sağladı. Öğrencilerin yanı sıra ailelerin de spor yapmalarına imkan sağlayarak köyde düzenli olarak aileler arası turnuvalar düzenliyor.